Okrugli stol Svako dijete treba oba roditelja 4.3.2016. – izviješće
Održali smo Okrugli stol 04.03.2016.
Prostor: Tribine Grada Zagreba, Kaptol 27, 11-14 h
Naziv: SVAKO DIJETE TREBA OBA RODITELJA
Organizatori:
- Hrvatska Udruga za ravnopravno roditeljstvo, Zagreb,
- Udruga Branitelja liječenih od PTSP-a Grada Zagreba,
- Hrvatska Udruga za ravnopravno roditeljstvo, Dalmacija-Split,
- Udruga Dijete-razvod.
Uvodničari: Oliver Čanić, Ivan Tolić, Bojan Klapčić, prof., Marijan Slipčević, Asenka Kramer, prof.
Moderator: Bojan Klapčić
Oliver Čanić, Hrvatska Udruga za ravnopravno roditeljstvo, Zagreb,
e-mail: udruga.roditeljstvo@gmail.com; tel.: 098 / 274 338
Iznosi iskustva članova i korisnika tijekom šest godina i njihove glavne primjedbe na rad centara za socijalnu skrb i sudova, koje obuhvaćaju dugotrajnost, pristranost te neučinkovitost.
Predlaže:
- uvođenje u Obiteljski zakon zajedničke roditeljske skrbi uz 35-50% vremena sa svakim od roditelja,
- edukaciju svih djelatnika sustava koji dolaze u kontakt s djetetom i roditeljima,
- audio-vizualno snimanje razgovora s roditeljima i djecom u svim nadležnim institucijama (centrima za socijalnu skrb i obiteljskim sudovima),
- centralnu bazu podataka te
- skraćivanje trajanja postupaka.
Ivan Tolić, Udruga Branitelja liječenih od PTSP-a Grada Zagreba
zuhblptsprh.hr/clanice-zuhblptsp-rh/ , e-mail: branitelji@zagreb.hr , 0 1/ 38 61 760 , 099 / 38 61 760
Iznosi iskustva članova i podatke koji ukazuju na problem s kojim se suočavaju branitelji u vezi s roditeljskom skrbi tijekom i nakon razvoda.
Predlaže:
- uvođenje adekvatne i pravovremene preventivne aktivnosti kroz savjetovanja koja obavljaju specifično educirani stručnjaci, da bi se uklonili razlozi razvoda,
- napominje se da dodatni proračunski troškovi nisu potrebni, pravilnija raspodjela sredstava bi riješila problem.
Bojan Klapčić, prof. psihologije – Udruga Dijete-razvod,
www.udruga-dijete-razvod.hr , e-mail: udruga_dijete_razvod@yahoo.com , fax: 01 / 3698 679
Iznosi probleme s kojima se suočava sustav socijalne skrbi.
Predlaže:
- provođenje opsežne psihološke dijagnostike u skladu s pravilima struke i APA smjernicama odmah pri ulasku stranaka u sustav,
- uvođenje ureda “sve na jednom mjestu” (one-stop shop) radi izbjegavanja dugotrajnosti postupaka – sad postupke vode stručnjaci na više različitih mjesta čime je otežana učinkovita suradnja (centar za medijaciju, centar za posebno skrbništvo i centar za socijalnu skrb),
- uvođenje sustavne psihoterapijske podrške roditeljima i djeci u postupcima razvoda braka, a po provedenoj opsežnoj psihologijskoj obradi,
- obustavljanje bankomat prakse planiranja roditeljske skrbi,
- fokusiranje nalaza i mišljenja centara samo na roditeljske kompetencije i na dokazive činjenice o socijalnim uvjetima i kompetencijama roditeljske skrbi, a ne na izjavama “rekla/kazala”.
Marijan Slipčević – Hrvatska Udruga za ravnopravno roditeljstvo Dalmacija – Split
e-mail: hurrdalmacijasplit@gmail.com , tel.: 098 / 747 397
Iskustva članova Udruge sa CZSS i Obiteljskim sudovima u Dalmaciji ukazuju na probleme neprocesuiranja pojave onemogućavanja viđanja djeteta i ostvarivanja roditeljske skrbi. Također ukazuju na nemogućnosti prijave prebivalište i boravišta djeteta na dvije adrese.
Predlaže:
- dosljednije i striktnije provođenje postojećih odredbi Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji i Kaznenog zakona koje omogućavaju procesuiranje onoga roditelja koji aktivno ne podržava viđanje i susrete, kao i bilo koji drugi vid ostvarivanja roditeljske skrbi s roditeljem kojemu dijete (prema važećim propisima) nije dodijeljeno na zajednički život, naročito u slučaju postojanja pravomoćne sudske odluke koja isto regulira,
- korištenje mogućnost postojećeg zakona o prebivalištu, one o prijavi boravišta, za djecu razvedenih roditelja, u cilju ostvarivanja pojedinih prava i obveza vezanih za životne interesa djeteta (zdravstvene, ekonomske, socijalne i sl.).
Asenka Kramer, Udruga Dijete-razvod
www.udruga-dijete-razvod.hr , e-mail: udruga_dijete_razvod@yahoo.com , tel.: 098 / 202 130 ,
fax. 01 3698 679
Naša su iskustva sukladna vanjskim istraživanjima – u Italiji čak 90% djece razvedenih gubi bliski kontakt s jednim roditeljem. Nerijetko kontakt sama djeca odbijaju zbog poremećene obiteljske hijerarhije i stvaranja saveza s jednim roditeljem.
Upravo opsežno vrijeme sa svakim od roditelja jest pomoć djetetu, obitelji i društvu u cjelini.
Predlaže:
- žurno uvođenje zajedničke roditeljske skrbi uz opsežno vrijeme sa svakim od roditelja – postoje empirijska istraživanja na velikim uzorcima o koristi zajedničke roditeljske skrbi za djecu,
- ukidanje dosadašnje prakse jer ne postoji ni jedno istraživanje koje bi potvrđivalo korisnost kontakata svaki drugi vikend ili čak 1 sat mjesečno,
- specifičnu edukaciju djelatnika sustava za prepoznavanje i spriječavanje otuđenja djeteta od roditelja te utvrđivanje odgovornosti svih djelatnika sustava za nečinjenje.
Prijedlozi nazočnih na Okruglom stolu – dodatak prijedlozima uvodničara
Predlažemo psihološku pomoć roditeljima i djeci tijekom i nakon razvoda roditelja.
Predlažemo osnivanje grupa samopomoći.
Predlažem edukaciju za brak i izvan okrilja crkve. To bi bila prevencija kojom bi se prekinula spirala traume.
Predlažemo uspostavljanje tijela koje kontrolira rad djelatnika centara za socijalnu skrb i sudova.
Predlažemo osnivanje stručnog povjerenstva koje bi kontroliralo rad centara za socijalnu skrb i pritužbe korisnika te izricati i provoditi sankcije.
Pitanja nazočnih – zapisali smo ih bez upliva vlastitih stavova na sadržaj pitanja – slična pitanja nismo ponavljali
Zašto centri za socijalnu skrb krivotvore zapisnike sa sastanaka s roditeljima i pišu nešto što roditelji nikad nisu rekli?
Je li i kad je rađena evaluacija rada centara za socijalnu skrb i je li pritom ikad u tu evaluaciju bilo uključeno zadovoljstvo korisnika?
Može li MSMP djelovati na centre za socijalnu skrb da roditelju na traženje odmah omoguće uvid u spis i kopiranje dijelova spisa, umjesto da, kao što to nerijetko čine, otežu ili čak sasvim spriječavaju uvid roditelja u spis?
Zašto nema sankcija za centre za socijalnu skrb koji sudu na vrijeme ne dostavljaju svoja mišljenja ili ne dolaze na ročišta čime otežu postupak?
Zašto centri za socijalnu skrb prije davanja mišljenja, provode test inteligencije roditelja? Je li neki kvocijent inteligencije plus ili minus pri ocjeni roditeljskih kompetencija?
Je li dopušteno centrima za socijalnu skrb ne odgovarati na utemeljene dopise roditelja?
Postoji li neki primjer da je neki djelatnik centra za socijalnu skrb odgovarao za nečinjenje onoga što je bio dužan činiti u službi ili kao građanin RH?
Kad će se provesti edukacija djelatnika centara za socijalnu skrb za rano otkrivanje i prevenciju trovanja djeteta protiv jednog roditelja?
Zašto na web stranicama centara za socijalnu skrb nema životopisa stručnih djelatnika i ravnatelja, kao što to npr. ima Poliklinika za zaštitu djece Grada Zagreba?
Hoće li biološki roditelji koji nisu homoseksualne orijentacije imati prednost pri dobijanju prava da dijete živi s njima pred istospolnim zajednicama?
Kad će se stati na kraj praksi centara za socijalnu skrb da nikad nisu odgovorni ni za što – uvijek su odgovorni roditelji, sud, svi drugi, samo ne djelatnici centara?
Kad će se uvesti praćenje učinaka mišljenja centara za socijalnu skrb na dobrobit djece i obitelji?
Hoće li manipulacija djecom u postupku razvoda ući u Obiteljski zakon?